به وب سایت درمانگاه دندانپزشکی آپادانا خوش آمدید

ارتودنسی ارتودنسی

ارتودنسی

ارتودنسی علم تصحیح روابط نامناسب فکی و درمان جفت شدن غلط دندان ها و ردیف کردن دندان های نامنظم می بشد که تشخیص، پیشگیری، تسیر و درمان آن توسط دندان پزشکان عمومی و در موارد پیچیده تر توسط متخصصین ارتودنسی عملی می گردد.

اکلوژن عبارت است از روابط و قرارگیری صحیح بین دندان ها و فکین، که به موارد غیرطبیعی آن، مال اکلوژن گفته می شود.

 

علل مال اکلوژن و ناهنجار های دندانی-فکی

1-ارث

2-عوامل رشدی تکاملی

3-عوامل محیطی مانند زودتر و دیرتر از موعد کشیده شدن دندان های شیری، تنفس دهانی در کودکی، ادامه عاداتی مثل مکیدن انگشت، جویدن ناخن و اجسام سخت، خوردن پستانک در سنین بالاتر می باشد.

ناهنجاری های فکی و دندانی تاثیر بسیار زیادی در زیبایی چهره، تکلم و حتی غذا خوردن  افراد باقی می گذارد. بهترین سن برای انجام عمل ارتودنسی در سنین 10 تا 11 سالگی می باشد چون قابلیت تغییر مکان دندان ها، همزمان با رشد فک و صورت و رویش دندان های دائمی وجود دارد.

 

 

درمان ارتودنسی به دو صورت ثابت و متحرک انجام می گیرد.

ارتودنسی متحرک در سنین پایین تر و با انجام قالب گیری و ساخت پلاک ارتودنسی آکریلی صورت می گیرد که قابل خارج شدن از دهان بیمار است و موقع غذا خوردن و یا ورزشهایی که با ضربه سروکار دارد، از دهان بیرون آورده می شود. بیمار هفته ای یکبار جهت معاینات دوره ای به دندانپزشک مراجعه می کند، طول درمان از 6 ماه تا یک سال و نیم می باشد.

ارتودنسی ثابت، در سنین بالاتر و ناهنجاری های پیچیده تر با چسباندن سیم و براکت های ارتودنسی به دندان گذاشته می شود. مدت درمان از 6 ماه تا 3 سال طول می کشد.

 

 ارتودنسی متحرک

ارتودنسی ثابت

 

-برای آنکه در ارتودنسی ثابت و یا متحرک، نتیجه درمانی مطلوب حاصل شود همکاری و مراجعات منظم بیمار به مطب دندانپزشکی، جهت فعال کردن سیم ها و فنرهای ارتودنسی الزامیست.

-در ارتودنسی متحرک، پلاک های ارتودنسی، در هنگام غذا خوردن و آشامیدن باید از دهان خارج شود. پس از صرف غذا و تمیز کردن دندانها و پلاک ارتودنسی، مجددا در دهان گذاشته می شود.

با مشاهده هرگونه  زخم و ممانعت در غذا خوردن و صحبت کردن توسط وسایل ارتودنسی، هرگز آن را دستکاری نکنید و جهت رفع مشکل به مطب مراجعه کنید.

-تمیز کردن براکت ها و سیم های ثابت ارتودنسی بعلت غیر متحرک بودن، براحتی انجام نمیگیرد، جهت جلوگیری از گیر غذایی و پوسیدگی دندان ها، توسط مسواک های مخصوص انجام می گیرد تا از بو گرفتن و پوسیدگی جلوگیری شود.

-پس از تحویل پلاک های ارتودنسی متحرک و سیم های ثابت در دهان، در چند روز اول، صحبت کردن و غذا خوردن بعلت وجود جسم خارجی مشکل می باشد که به مرور زمان به آن عادت خواهید کرد.

-هزینه درمان و مدت درمان در ارتودنسی ثابت، بیشتر از ارتودنسی متحرک بوده و در سنین بالاتر انجام می گیرد. جهت پیشگیری با مشاهده هرگونه اختلال و بی نظمی در دندان های کودکان خود، معالجه آنان را در سنین پایین تر آغاز کنید.

-در ارتودنسی ثابت از جویدن آدامس و خوردن غذاهای سفت و شکننده با هدف جلوگیری از شکسته شدن و کج شدن سیم های ارتودنسی اجتناب کنید.

-هنگام فعالیت ها و ورزش های شدید و سنگین که با ضربه به سر و صورت همراه است و یا هنگام شنا مراقب سیم های ارتودنسی ثابت خود باشید و در صورت داشتن پلاک ارتودنسی متحرک آن را از دهان خود خارج کنید.

 کلینیک دندانپزشکی آپادانا رشت-دارای بهترین دندانپزشکان  اطفال و کودکان در رشت با قیمت مناسب و پرداخت اقساط

 

خواندن 738 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 11 دی 1398 ساعت 15:29
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
محتوای بیشتر در این بخش: چرا باید ارتودنسی کنیم؟ »

About Author

شماره تماس ضروری