به وب سایت درمانگاه دندانپزشکی آپادانا خوش آمدید

پالپکتومی

پالپکتومی در درمانگاه دندانپزشکی آپادانا

پالپکتومی (pulpectomy) چیست؟

پالپکتومی :
در این روش عصب دندان در تاج و ریشه که دچار التهاب شده خارج گردیده و پاکسازی کامل در ناحیه تاج و ریشه دندان صورت می گیرد 
بعد از پایان پالپکتومی معمولا روکش مخصوص دندان شیری که موجود در مطب و نیاز به قالب گیری ندارند بلافاصله بعد از درمان روی تاج دندان تخریب شده قرار می گیرد
عکس دندان درد بچه-درمانگاه دندانپزشکی آپادانا

عمل پالپکتومی شباهت زیادی به عصب کشی دندان دارد و معمولا بخشی از عصب کشی دندان محسوب می شود. در درمان پالپکتومی ، در صورت وجود آبسه هاى حاد و تازه تشكيل شده کودک با تشخیص متخصص دندانپزشکی کودکان داروهای آنتی بیوتیک استفاده می کند تا عفونت تحت کنترل قرار گیرد.

دندانپزشک ابتدا دندان را با استفاده از بی حسی موضعی بی حس می کند تا کودک در حین درمان دردی احساس نکند. پس از آن دندانپزشک  با دستگاه مخصوص به محفظه عفونی پالپ دسترسی پیدا می کند و عصب های داخل دندان با دستگاهی به نام فایل بریده و برداشته می شود. پس از انجام مراحل فوق كانال ریشه با محلول هیپوکلرت سدیم شسته شده و پس از ان دندان با مواد مخصوص پر می شود.

علت اصلی استفاده از این روش در کودکان این است که بعد از افتادن دندان شیری لثه آماده می شود تا دندان دائمی شروع به بالا امدن کند. زمانی که شرایطی پیش می اید که دندان شیری دچار اسیب شده یا باید زودتر ازموعد کشیده شود لازم است ریشه دندان شیری دوباره توسط بدن جذب گردد. موادی که در پالپکتومی استفاده می شوند این قابلیت را دارند تا توسط بدن دوباره جذب شده در نتیجه کمک به رشد بهترو راحت تر دندان دائمی می کنند.

عکس فایل در ریشه- درمانگاه دندانپزشکی آپادانا

چرا به جای پالپکتومی، دندان کشیده نمی‌شود؟

بسیاری از والدین تصور می‌کنند اگر دندان شیری خراب شده است به راحتی می‌توان آن را کشید بدون اینکه اشکالی پیش بیاید چرا که در نهایت خود به خود خواهد افتاد. بنابراین هیچ دلیلی نمی‌بینند درمانی جهت نجات دندان شیری انجام دهند. اما باید بدانید دندان‌های شیری نقش بسیار مهمی در خوردن و صحبت کردن کودک و همچنین حفظ فضا برای بیرون زدن دندان‌های دائمی ایفا می‌کند. اگر یک یا چند دندان شیری پیش از زمان موعد بیفتند یا کشیده شوند، دندان‌های مجاور آن به سمت جای خالی انحراف پیدا می‌کنند و دندان‌ها کج می‌شوند. با این حال می‌توان گفت همیشه تخلیه و ترمیم پالپ، لازم نیست و در برخی موارد بهترین گزینه همان کشیدن دندان است. تصمیم‌گیری در مورد این که کدام درمان بهتر است بستگی به این دارد که دندان دائمی زیر آن آماده بیرون آمدن باشد یا خیر و اینکه دندان شیری تا چه حد آسیب دیده است.
شماره تماس ضروری