به وب سایت درمانگاه دندانپزشکی آپادانا خوش آمدید

گارد شب (Night Guard) گارد شب (Night Guard)

دندان قروچه (بروکسیسم)

حرکت دندان ها با شدت بر روی هم، که در اثر انقباض شدید عضلات فک و صورت انجام می گیرد، دندان قروچه یا سایش دندان نامیده می شود که یکی از عادات دهانی می باشد.

این پدیده در سطح اینسایزال (لبه های دندان های قدامی) و سطح اکلوزال ( یا سطح جونده دندان های خلفی) چه شیری و چه دائمی شایع تر است و به  صورت ارادی در روز یا به صورت غیر ارادی و خارج از کنترل فرد، در شب وجود دارد.

سایش دندان های شیری و دائمی می تواند باعث اختلال در شکل و عملکرد دندان ها، مشکلات پریو(لثه)، اختلالات مفصل گیجگاهی-فکی (TMJ) ، شکستگی در مینا و پرکردگی ها، حساسیت دندان ها و کاهش ارتفاع صورت و نازیبایی آن گردد.

 

از علل دندان قروچه در بزرگسالان و کودکان، می توان به نگرانی ها، بی خوابی، استرس، جفت شدن غیر طبیعی دندان ها (مال اکلوژن)، پرکردگی بلند و وجود انگل در روده (در کودکان) اشاره کرد. در این مورد بین دو جنس تفاوت عمده ای وجود ندارد در حالیکه فراوانی سایش دندانی با افزایش سن زیاد می شود.

 

آسیب دندان بر اثر دندان قروچه

درمان دندان قروچه

درمان، در ابتدا دوری گزیدن از محیط های استرس زا و کاهش اضطراب روزانه و تصحیح اکلوژن یا جفت شدن طبیعی دندان ها در سایش هایی که علل آن ارادی و روزانه می باشد.

اما دندان قروچه هایی که غیر ارادی و شبانه هستند، با مصرف داروهای شل کننده عضلانی (به مقدار کم) و استفاده از یک محافظ نرم به نام گارد شبانه (Night Guard) در دهان، قابل درمان است.

علاوه بر آن در کودکان، درمان انگل در صورت مثبت بودن آزمایش، نیز باید مدنظر قرار گیرد.

معاینه دندان های شیری کودکانی که دندان قروچه شدید دارند، نشان می دهد که نه تنها مینای کاسپها یا برجستگیهای سطح جونده دندان های آسیای شیری آنان ساییده، بلکه عاج دندان در آن نیز از بین رفته است. اما به ندرت این ساییدگی باعث نمایان شدن پالپ یا مغز دندان و متعاقب آن آبسه دندان می گردد.

در بزرگسالانی که بیشتر دندان های آسیای دائمی خود را از دست داده اند و به مدت طولانی جهت جویدن غذا از دندان های قدامی که لبه باریک دارند استفاده می کنند نیز سایش شدید لبه دندان ها در دندان های قدامی و آسیاهای باقی مانده دیده می شود که می تواند باعث حساس شدن دندان شود.

 

 گارد شب

 

 کلینیک دندانپزشکی آپادانا رشت-دارای بهترین دندانپزشکان  اطفال و کودکان در رشت با قیمت مناسب و پرداخت اقساط

خواندن 2799 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 15 دی 1398 ساعت 15:21
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

About Author

شماره تماس ضروری