به وب سایت درمانگاه دندانپزشکی آپادانا خوش آمدید

روکش و فضانگه دار روکش و فضانگه دار

روکش اطفال و فضا نگه دار

روکش اطفال (S.S.C)

چنانچه دندان‌های شیری دارای پوسیدگی های وسیع در تاج باشند، تحقیقات نشان میدهد 70 درصد پرکردگی های چند سطحی و وسیع آمالگام احتیاج به روکش های مخصوص استینلس استیل (S.S.C) خواهند داشت، تا این ترمیم ها از شکستگی تاج و پرکردگی و عود پوسیدگی حفظ شوند.

 (S.S.C)در سایزهای مختلف و از پیش آماده شده برای دندان های آسیای اول و دوم شیری D و E در هر دو فک ساخته شده است.

دندان های شیری که نقصهای مینایی دارند و همچنین به عنوتن پایه برای ساخت دستگاه فضا نگهدار( SM) مورد استفاده قرار می گیرند، بهتر است برای آنها روکش  (S.S.C) ساخته شود.

روکش های اطفال پس از انتخاب سایز آن و باز کردن سطوح بین دندانی با یک فرز و گذاشتن کف بندی مناسب با یک نوع سیمان چسبانده می شود. این روکش ها معمولا تا زمان رویش دندان های دائمی جانشین (سنین 9 تا 12 سالگی ) در دهان باقی می مانند و سپس با لق شدن تاج دندان شیری، کشیده می شوند.

 

فضا نگهدار ( SM)

چنانچه دندان شیری، زودتر از موعد (بیش از 2 سال) کشیده شود، برای حفظ فضای لازم و طول قوس فکی از وسیله ای به نام فضا نگهدار ( SM) استفاده می شود که بیشتر در دندان های آسیای اول و دوم دشیری کاربرد دارند.

جهت ساختن فضا نگهدار ( SM) لازم است، دندان های پایه که فضانگهدار به آن متصل می شوند، پوسیدگی وسیع نداشته باشند و در صورت داشتن پوسیدگی سطحی، ترمیم شوند.

 

انواع فضا نگهدار ( SM)

به دو نوع ثابت و متحرک دسته بندی می شوند که به علت احتمال شکستن و گم شدن در نوع متحرک، نوع ثابت بیشتر تجویز می شود. برای ساخت هر دو نوع ابتدا از فکین بیمار قالب گرفته و پس از تعیین نوع آن، در لابراتوار ساخته می شود.

پس از تحویل فضا نگهدار ( SM) به بیمار، معاینات دوره ای انجام می گیرد تا زمانیکه دندان دائمی جانشین رویش پیدا کند.

 

فضا نگه دار ثابت

فضانگه دار ثابت

 فضانگه دار متحرک

 

دندان هایی که برروی آن روکش یا (S.S.C) گذاشته شده، ترجیحا از خوردن غذاهای سفت، شکننده و چسبنده خودداری شود.

کودکانی که در دهان آنها فضانگهدار متحرک قرار گرفته است چون با رشد کودک در فک و رویش سایر دندان ها تغییراتی ایجاد می شود معاینات دوره ای انجام می گیرد و گاه لازم است پس از مدتی فضا نگه دار متحرک تعویض گردد.

کودکانی که از فضانگه دار متحرک استفاده می کنند، هنگام خوردن غذا باید آن را از دهان خارج کنند و پس از صرف غذا، دندان ها و فضانگه دار را تمیز کنند.

تا آنجا که ممکن است با دندان های دارای فضانگه دار ثابت، از خوردن غذاهای سفت، شکننده و چسبنده خودداری شود.

 کلینیک دندانپزشکی آپادانا رشت-دارای بهترین دندانپزشکان  اطفال و کودکان در رشت با قیمت مناسب و پرداخت اقساط

 

خواندن 4636 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 11 دی 1398 ساعت 15:27
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
محتوای بیشتر در این بخش: « پوسیدگی دندان قروچه »

About Author

شماره تماس ضروری