به وب سایت درمانگاه دندانپزشکی آپادانا خوش آمدید

بارداری و دندان پزشکی بارداری و دندان پزشکی

بارداری و دندانپزشکی:

بسیاری از خانم ها در دوران بارداری با دردهای شدید دندانی به مراکز دندان پزشکی مراجعه می کنند و خواستار کشیدن یا درمان دندان خود می شوند. معمولا انجام خدمات دندان پزشکی در سه ماهه اول  ( ماه های 1و2 و 3) و سه ماهه سوم (ماه های 7 و 8 و9 ) بارداری امکان پذیر نیست، زیرا در سه ماهه اول احتمال بروز صدمات غیرقابل جبران به جنین وجود دارد و در این دوران تنها معالجات اورژانسی، دادن داروهای ضد درد، آن هم به طور محدود انجام میگیرد. در سه ماهه سوم بارداری نیز وضعیت جسمی و حرکتی فرد باردار بگونه ای است که تحمل انجام خدمات بر روی صندلی دندانپزشکی پایین می باشد و تنها معالجات اورژانسی و دادن داروهای ضد درد امکان پذیر است.

بهتر است زنان باردار در دورانی که باردار نیستند از سالم بودن دندان های خود اطمینان یابند و در دوران بارداری این معاینات را حداقل هر سه ماه یک بار تجدید نمایند، زیرا درد نداشتن دندان ها دلیل سالم بودن آن ها نیست و تنها هنگامی می توان از سالم بودن دندان ها مطمئن شد که یک دندان پزشک پس از معاینه کامل آن را به اطلاع بیمار برساند.

 

 

در این دوران، بدلیل تغییرات در ذائقه زنان باردار و هورمون های داخلی، فعالیت میکروب های مولد پوسیدگی های دندانی و التهاب لثه شدت می یابد، بنابراین در ابتدا لازم است رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان یعنی مسواک زدن و کشیدن نخ دندان انجام گیرد و حتی الامکان خانم ها قبل از تصمیم به بارداری با مراجعه به مراکز دندان پزشکی اقدام به معالجه دندان ها و لثه خود نمایند.

باید گفت بسیاری از خانم ها به دلیل تهوع، خستگی عمومی و یا سستی و تنبلی تمایل چندانی به رعایت بهداشت دهان و دندان خود ندارند لثه های آنان به تدریج ملتهب و متورم می شوند. این حالت، به تدریج افزایش یافته تا آنکه در ماه هشتم بارداری به حداکثر شدت خود می رسد. لثه ها  تمایل زیادی به  خونریزی داشته و در مواردی بر روی آن برجستگی نسبتا بزرگی ظاهر می شود که به تومور حاملگی معروف است و خوردن غذا، آن را دردناک می کند. پس از وضع حمل این تومور خود به خود کوچک شده و از بین می رود.

تومور حاملگی

در سه ماه دوم بارداری( ماه های 5،4 و 6) انجام خدمات دندان پزشکی بصورت محدود نظیر جرم گیری، ترمیم و کشیدن دندان ها امکان پذیر است و انجام درمان ریشه بدلیل اینکه نیاز به رادیوگرافی دارد که در این دوران امکان پذیر نیست بلکه پالپوتومی یا درمان ریشه به طور ناقص انجام می گیرد تا درد و عفونت کاهش یابد. بقیه مراحل بعد از وضع حمل انجام میگیرد.
در این دوران، تغییر عادات تغذیه ای خانم ها تغییر کرده و میل به مصرف مواد پوسیدگی زا و شیرین دارند در این شرایط باید از هوس های تغذیه ای که به اصطلاح عموم "ویار" گفته می شود، اجتناب شود.

خراب شدن دندان های مادر نه تنها برای خود وی، بلکه برای فرزند او نیز زیان بخش است. به عقیده محققین، میکروبهای پوسیدگی زا در چنین مادرانی از طریق بوسیدن یا سایر راههای تماس مستقیم از دهان مادر به دهان کودک منتقل می شود و احتمال پوسیدگی دندان های کودک را افزایش می دهد که بهتر است مادر، قبل از رویش دندان های کودک خود، به درمان دندان های پوسیده خود بپردازد.

معاینات مکرر دندانپزشکی کودک و والدین او و دادن آگاهی های بهداشتی به والدین خصوصا مادر در مورد زمان و ترتیب رویش دندان های شیری، تغذیه کودک با بطری شیر، نحوه استفاده از قطره آهن و جلوگیری از عادات مضر دهانی می تواند از عوارض احتمالی آن در آینده بکاهد.


 کلینیک دندانپزشکی آپادانا رشت-دارای بهترین دندانپزشکان  اطفال و کودکان در رشت با قیمت مناسب و پرداخت اقساط

خواندن 4305 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 02 بهمن 1398 ساعت 14:32
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
محتوای بیشتر در این بخش: « حساسیت دندانی آفت دهان »

About Author

شماره تماس ضروری