به وب سایت درمانگاه دندانپزشکی آپادانا خوش آمدید

کنترل عفونت در دندانپزشکیبه علت درگیر بودن حرفه دندانپزشکی با افراد جامعه و ارائه خدمات، في نفسه میکروبها و آلودگیها ایجاد خواهد شد که برای پیشگیری از سرایت و انتقال میکروبها از بیماران به تیم دندانپزشکی و سایر بیماران، تمهیداتی اندیشیده شده که کنترل عفونت نامیده میشود. کادر دندانپزشکی جهت مصونیت در برابر بیماریهایی که از طریق بزاق یا خون منتقل می شوند خصوصا بیماری هپاتیت B یا زردی اجبارا در سه نوبت واکسینه می شوند اما جهت پیشگیری از سرایت احتمالی سایر بیماریها از ابزار و وسایلی که نقش محافظ دارند استفاده می شود نظیر عینک یا شیلد که به صورت زده می شود.
استفاده از سوزنها، سرساکشنها، لیوانها، ماسک، کارپول بیحسی، دستکشها و تیغهای جراحی یکبار مصرف که در داخل کیسه زباله، به دور ریخته می شود.

در مورد ابزارها و وسایل دندانپزشکی چند بار مصرف با روش اولتراسونیک و برس کشیدن روی وسایل، برای زدودن دبریها، ذرات و لخته های خون از روی وسایل اقدام شده و سپس استریل کردن توسط مواد شیمیایی نظیر دکونکس و میکروتن یا استریل کردن حرارتی در دستگاههایی نظیر اتو کلاو وفور، تمامی میکروارگانیسمها نظیر باکتریها، ویروسها و قارچها از بین خواهد رفت.

مایعات شیمیایی استریل کننده

مایعات شیمیایی استریل کننده، با استانداردهای بین المللی نظیر دکونکس و میکروتن هستند که با نگهداری وسایل و ابزارهای دندانپزشکی با غلظت و مدت محدود در داخل آن، کلیه باکتریها، قارچها و ویروسهای بیماریزا را از بین برده و استریل می کند.

دستگاه اتوکلاو وفور

دستگاه استریل حرارتی اتوکلاو، با گرمای مرطوب، در دمای ۱۳۱ درجه فارنهایت و فشار ۲۰ بوند به مدت ۲۰ دقیقه و دستگاه فور در دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد با ۳۷۰ درجه فارنهایت با گرمای خشک به مدت یک ساعت، تمامی میکروارگانیسمها نظیر باکتریها، قارچها و ویروسهای بیماریزا را از بین برده و وسایل دندانپزشکی را استریل می کنند.000
خواندن 2591 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 02 آذر 1400 ساعت 11:28
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
محتوای بیشتر در این بخش: « بیماری لثه تاریخچه »

About Author

شماره تماس ضروری