به وب سایت درمانگاه دندانپزشکی آپادانا خوش آمدید

پوسیدگی دندان پوسیدگی دندان

انواع پوسیدگی

پوسیدگی ناشی از مصرف شیشه شیر (NC’. Nursing Caries')

استفاده طولانی مدت و ممتد در دوران شیرخوارگی بخصوص در شب، از شیشه شیر خشک یا شیر مادر می باشد. تجمع شیر بیشتر در دندان‌های پیشین یا ثنایای فک بالا باعث پاک نشدن آن از سطح دندان‌ها توسط والدین شده که منجر به پیدایش و پیشرفت پوسیدگی، درد و عفونت در دندان‌ها و در نهایت کشیده شدن دندان‌ها میگردد.

براساس تحقیقات، کودکانی که با شیر خشک تغذیه می‌شوند 3 برابر بیشتر از کودکانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند، به NC مبتلا می‌گردند. بیشترین درصد کودکان مبتلا به NC در گروه سنی 36 تا 42 ماهه قرار می گیرند و 20 درصد کودکان به آن دچار می شوند.

 

پوسیدگی ناشی از مصرف شیشه شیر

 

علاوه بر شیر خشک، دادن سایر مواد قندی مایع به کودکان نظیر آب میوه نیز می تواند پوسیدگی های مشابه را ایجاد کند. این پوسیدگی ها ابتدا در طوق دندان‌های ثنایا ایجاد می شود سپس گسترش یافته و با رسیدن به پالپ دندان، آبسه های دندانی را باعث می شود.

کودکانی که دندان‌های شیری پوسیده دارند، دندان‌های دائمی‌شان استعداد بیشتری به پوسیدگی خواهد داشت. چنین کودکانی از نظر رشد، جثه کمتری نیز دارند. از خصوصیات NC ، تعداد زیاد دندان‌های درگیر، پیشرفت سریع پوسیدگی، درگیری سطوحی از دندان که به پوسیدگی مقاوم بوده و همچنین قرینه بودن دندان‌های پوسیده می باشد. بهتر است در صورت مشاهده پوسیدگی ناشی از مصرف شیر علاوه بر رعایت بهداشت با گرفتن شیشه در طی 2 تا 3 هفته و رقیق کردن شیر و جایگزینی آن با آب، شیر توسط لیوان یا فنجان به کودک داده شود.

 براساس معیار سازمان بهداشت جهانی کودکانی که دارای حداقل 2 دندان پوسیده ثنایا یا پیشین باشند جز گروه NC قرار دارند. 

 

 

پوسیدگی ناشی از مصرف قطره آهن

در سنین پایین تر از سه سال، از حدود 4 ماهگی، که کودکان تحت نظر پزشک اطفال قرار دارند. جهت کمک به رشد کودکان، قطره آهن تجویز می شود، اگر قطره آهن به درستی مصرف نشود، بعلت وجود نمک های آهن و قند موجود در قطره آهن، به مینای دندان چسبندگی پیدا کرده که باعث تخریب مینای دندان و پوسیدگی های وسیع در دندان های شیری، خصوصا در دندانهای پیشین یا ثنایا در فک بالا می گردد. اینکار علاوه بر ظاهری نامناسب، باعث زودتر از دست رفتن دندان های شیری می شود.

جهت جلوگیری از این نوع پوسیدگی، بنا بر تجویز متخصص اطفال ملزم به استفاده از قطره آهن هستند، حتی الامکان، والدین قطره آهن را در انتهای گلو کودکان چکانیده تا سریعتر از دهان به مری منتقل شده و کمتر در روی دندان‌ها پخش شوند. حتی پس از مصرف، جهت اطمینان از پاک شدن به کودکان آب خورانیده شود و یا دندان‌های شیری کودکان مسواک زده شود. اینکار می تواند پوسیدگی ناشی از قطره آهن را به حداقل رساند. این عمل در مورد استفاده از سایر داروهای شیرین نیز صدق می کند.

 

پوسیدگی ناشی از مصرف قطره آهن

 

در تحقیقانی که اینجانب از معاینات 1165 نفر کودک بین 3 تا 6 ساله در نیمه دوم سال 85 در مهدهای کودک رشت انجام دادم، 85 درصد از والدین به کودکان خود قطره آهن داده اند و 44 درصد آنها پس از مصرف قطره آهن یا شیشه شیر، دندان‌های کودکان خود را پاک نمی کردند. حتی در صورت پاک کردن معلوم نیست این کار به درستی انجام گرفته باشد. درصد پوسیدگی ناشی از مصرف شیشه شیر و قطره آهن در این کودکان 24 درصد می باشد.  

  • برای پیشگیری از ابتلا به پوسیدگی NC ، مادران تعداد دفعات و زمان شیر دادن در هر بار در کودکان، خصوصا در شب کاهش دهند.
  • پس از شیر خوردن، دندان‌های کودکان خود را حداکثر تا ده دقیقه بعد، با گاز مرطوب تمیز و یا با مسواک انگشتی پاک کنند.
  • جهت کنترل و پیشگیری از پوسیدگی بین سنین 6 تا 12 ماهگی کودک خود را جهت معاینه به دندانپزشکی ببرید و هر 6 ماه آن را تکرار کنید.
  • اگر پوسیدگی با مصرف شیشه شیر، در دندان در مراحل ابتدایی و بصورت لکه های سفید باشد، با استفاده از ژل فلووراید 0.2 درصد APF یا وارنیش فلوراید و یا با انجام عمل ترمیمی از پیشرفت آن جلوگیری می شود.

 

 

کلینیک دندانپزشکی آپادانا رشت-دارای بهترین دندانپزشکان  اطفال و کودکان در رشت با قیمت مناسب و پرداخت اقساط

 

خواندن 4741 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 28 آذر 1398 ساعت 15:04
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
محتوای بیشتر در این بخش: « شیار درمانی روکش و فضانگهدار »

About Author

شماره تماس ضروری