به وب سایت درمانگاه دندانپزشکی آپادانا خوش آمدید

پروتز ثابت و متحرک

پروتز ثابت و متحرک در درمانگاه دندانپزشکی آپادانا

در مجموع به اعضای مصنوعی بدن انسان، پروتز گفته میشود که در دندانپزشکی بازسازی، جایگزینی دندانهای از دست رفته  حفظ زیبایی ظاهری با استفاده از دندانهای مصنوعی، پروتز نامیده می شود که به دو صورت ثابت (غیر قابل حرکت) و متحرک وجود دارد.

الف- بریج و روکش

جهت بازسازی و اضافه کردن دندان های از دست رفته و یا دندان های ترمیم شده با دیواره های ضعیف، پایه ها از همه ابعاد تراش خورده، از آن قالب گیری شده و توسط تکنیسین لابراتوار بصورت های سرامیک، چینی و پرسلن و فلز و گاه با آلیاژ طلا ساخته می شود. مقاومت آن در مقابل سایش و نیروی جویدن بالا بوده، رنگ، شفافیت و زیبایی آن به دندانهای دیگر نزدیک تر و قابل قبول تر است. اگر پروتز ثابت ساخته شده تک واحدی باشد، روکش و در صورت جایگزینی چندین دندان از دست رفته،بریج نامیده می شود که در بیش از یک جلسه آماده می گردد. طول عمر روکشها بین ۵ تا ۱۵ سال است که دوام آن به مهارت تکنیسین لابراتوار، تراش صحیح دندانپزشک و رعایت بهداشت توسط بیمار بستگی دارد.

ب- ایمپلنت یا کاشت دندان

ایمپلنت علم جدیدی است که برای باز گرداندن دندانهای از دست رفته با ساخت پایه هایی برای گیر و نصب پروتز متحرک،پیچهایی ازجنس فلزتیتانیوم در داخل استخوان فک با عمل جراحی گذاشته می شود که استحکام یک دندان طبیعی را خواهد داشت. پس از قالب گیری، ساخت پروتز در لابراتوار انجام می گیرد.

عکس بریج و روکش-درمانگاه دندانپزشکی آپادانا
عکس بریج و روکش-درمانگاه دندانپزشکی آپادانا

الف- پروتز متحرک پارسیل

به دو صورت فلزی (با اسکلت کرم کبالت) و غیر فلزی (آکریلی) وجود دارد که اولی به علت گیر و استحکام بیشتر، فشار جویدن بیشتری را تحمل می کند. در هر دو نوع، از فکین قالب گیری شده و مراحل کار در لابراتوار انجام می‌گیرد.
پروتز متحرک پارسیل فلزی
عکس پروتز  متحرک پارسیل فلزی-درمانگاه دندانپزشکی آپادانا
پروتز متحرک پارسیل غیرفلزی
عکس پروتز متحرک پارسیل غیرفلزی-درمانگاه دندانپزشکی آپادانا

ب- پروتز متحرک کامل

 چنانچه همه دندانها کشیده شوند پس از ۶ تا ۸ هفته، از لثه های بیمار قالب گیری شده و پروتز کامل در لابراتوار ساخته می‌شود. در هر دو نوع پروتز متحرک پارسیل و کامل، پس از تحویل ،لقی پروتز، اشکال در صحبت کردن، غذا خوردن و بلع ایجاد می‌شود که پس از تنظیم‌های لازم به آنها عادت می‌شود بهتر است ابتدا از غذاهای نرم استفاده شود.
عکس پروتز متحرک کامل-درمانگاه دندانپزشکی آپادانا

توصیه های مهم بهداشتی

۱- پس از صرف غذا در هر وعده، پروتزهای متحرک پارسیل و کامل را با آب سرد (نه داغ)خوب بشویید زیرا ماندن غذا لای پروتز و دندانها می تواند باعث پوسیدگی دندان، بیماری لثه و بو گرفتن دهان و پروتز شود.

۲-هنگام شستن پروتز، مراقب افتادن آن از ارتفاع باشید افتادن پروتز و جویدن غذاهای سفت می  تواند باعث ترک یا شکستن پروتز شود که قابل اصلاح است.

۳- همواره پس از استفاده از پروتز متحرک،دهان خود را با آب ونمک رقیق دهانشویه کنید .

۴- در صورت تنگ یا گشاد بودن پروتز متحرک و ایجاد زخم،از هر گونه دستکاری خودداری کرده و به دندانپزشک مراجعه کنید.

۵- قبل از خواب،پروتز متحرک را از دهان خارج کرده و در یک ظرف محتوی آب نگهداری کنید.

۶-استفاده از پروتز متحرک به مدت طولانی،باعث تحلیل استخوان و لقی پروتز و پوسیدگی  دندانهای پایه میشود که نیاز به ترمیم و تعویض خواهد داشت.
شماره تماس ضروری